Jak wzmocnić włosy, które obficie wypadają?

Jak wzmocnić włosy, które obficie wypadają?

Odpowiednia pielęgnacja włosów z problemem wypadania to między innymi stosowanie preparatów o udowodnionym w badaniach działaniu hamującym wypadanie włosów i stymulujących ich wzrost – zarówno do codziennej pielęgnacji, jak i w formie intensywnej kuracji wspomagającej leczenie. Wówczas sięgamy na przykład po spray lub maskę z wysokim stężeniem składników aktywnych. Jak jeszcze powstrzymać wypadanie włosów? Na pewno trzeba zwalczyć czynniki, które je osłabiają.

Czy to normalne, że ostatnio moje włosy bardziej wypadają?

Włosy bardzo szybko reagują na zmiany, zachodzące w organizmie. Ich zły stan powinien skłaniać do podejrzeń, że występują na przykład niedobory substancji odżywczych albo choroba. Oczywiście trzeba tutaj zaznaczyć, że bardzo istotnym czynnikiem jest zauważenie wyraźnej zmiany w kondycji włosów. Ktoś, kto od dzieciństwa ma cienkie i rzadkie włosy, zawdzięcza je po prostu genom. Jednak osoba, która do tej pory mogła cieszyć się mocnymi i gęstymi włosami, ale nagle zaczęły one intensywnie wypadać i się przerzedzać, wówczas ma powody do zmartwienia, gdyż prawdopodobnie jest to objaw złej kondycji organizmu. Podobnie, gdy włosy stają się bardziej przesuszone i łamliwe. W takich sytuacjach najlepiej jest zgłosić objaw lekarzowi. Nie warto zwlekać z wizytą, tym bardziej, gdy oprócz wypadania włosów pojawiają się inne, niepokojące objawy pogorszenia stanu zdrowia.

Wypadanie włosów a stres

Naukowcy wyróżniają różne mechanizmy, przez które w sytuacjach silnego i długotrwałego stresu włosy zaczynają intensywnie wypadać. Stres powoduje bowiem szereg reakcji hormonalnych i immunologicznych, które mają wpływ na stan mieszków włosowych, prowadząc do utraty włosów. Ponadto, niektóre osoby w sytuacjach stresu mają tendencję do ciągnięcia pasm włosów, czasami nawet nieświadomego, co również może skończyć się ich wyrywaniem.(1)

Wypadanie włosów a choroba

W trakcie każdej choroby dochodzi do osłabienia organizmu -nawet jeśli jest to przejściowa infekcja. Im dłużej zaś trwa choroba i im cięższy ma przebieg, tym bardziej intensywne wypadanie włosów może powodować. Do przykładów schorzeń, w wyniku których może dojść do zwiększonego wypadania włosów, należą:

  • choroby skóry głowy: grzybica, łuszczyca, zapalenie skóry, łupież, zapalenie mieszków włosowych, zakażenie nużeńcem,
  • choroby przebiegające z gorączką, np. grypa,
  • choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca,
  • zaburzenia psychiczne,
  • zaburzenia hormonalne, np. zespół policystycznych jajników, odstawienie tabletek hormonalnych.(2)

Do zwiększonej utraty włosów przyczyniają się nie tylko choroby, ale także przyjmowane leki. Dlatego już w trakcie farmakoterapii warto podjąć działania profilaktyczne, mające na celu wzmocnienie włosów.

Wypadanie włosów a dieta

Warto pamiętać, że bardzo istotną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji włosów odgrywa dieta. Wypadanie włosów może być wynikiem niewystarczającej podaży białka, żelaza, cynku, biotyny.(3) Jeśli więc zastanawiasz się, jakie czynniki mogły spowodować przerzedzanie się włosów w twoim przypadku, być może rolę odgrywa źle ułożony jadłospis, dokładniej:

  • intensywne diety odchudzające,
  • monotonny sposób odżywiania się (ciągłe jedzenie tych samych produktów),
  • sposób odżywiania się obfitujący w fast foody, dania gotowe, słodycze, za to ubogi w produkty o wysokiej wartości odżywczej, na przykład świeże warzywa i owoce, orzechy, pestki,
  • zaburzenia odżywiania się (anoreksja, bulimia),
  • nietolerancje pokarmowe, prze które eliminujesz z diety pewne produkty (w takim przypadku zgłoś się do dietetyka, aby otrzymać pomoc w układaniu pełnowartościowego jadłospisu).(2)

 

Wypadanie włosów a błędy w codziennej pielęgnacji

Aby włosy były zdrowe i pięknie wyglądały, wymagają naszej uwagi i opieki. Sięganie po złej jakości produkty do ich mycia, częste zabiegi chemiczne (farbowanie, trwała), obciążanie ich dużą ilością preparatów do stylizacji, wszystko to może przyczynić się do zwiększonego wypadania. Ponadto na stanie włosów (jak i całego organizmu) odbija się więcej naszych małych, codziennych wyborów oraz nawyków.

"Na stan i utratę włosów może też wpływać ich nieodpowiednia pielęgnacja, palenie tytoniu (również bierne), nadużywanie alkoholu, niedostateczna ilość snu oraz niezdrowy styl życia.”(2)

SOS dla włosów, czyli jak powstrzymać dalsze wypadanie?

Włosy są naszą ozdobą i oznaką zdrowia, dlatego powinny myć mocne i lśniące. Nawet osoby, których włosy są osłabione i reagują wypadaniem na wszelkie niesprzyjające czynniki, mogą wpłynąć na ich kondycję poprzez sięganie po wysokiej jakości preparaty.

Zacznij od szamponu

Szampon to produkt, po który sięgamy regularnie, czasami nawet każdego dnia. Dlatego powinien nie tylko zmywać z włosów i skóry głowy zanieczyszczenia, ale również odżywiać je i dodawać im objętości oraz blasku. Z myślą o osobach, obarczonym problemem nadmiernego wypadania włosów, zarówno z powodów genetycznych, jak i chorobowych czy środowiskowych, powstał Specjalistyczny szampon Pharmaceris stymulujący wzrost włosów. Preparat pobudza odrastanie włosów i ich zagęszczanie. Efektami jest stosowanie są wyraźnie większa gęstość i grubość włosów i zahamowanie wypadania. Formuła zawiera między innymi kofeinę, niacynamid (witaminę PP), D-Pantenol oraz biotynę, które kompleksowo wpływają na kondycję włosów.

Zainwestuj w dobrą odżywkę

Szampon to podstawa, jednak wysokiej jakości odżywka wzmocni jego działanie. Jeśli dotyczy cię problem nadmiernego wypadania włosów, na pewno warto jest wybrać odżywkę Pharmaceris stymulującą wzrost nowych włosów. Jej wysoka tolerancja i skuteczność zostały potwierdzone w badaniach dermatologicznych. Warto stosować ją zarówno w przypadku okresowego wypadania włosów, na przykład po farmakoterapii, ciężkim stresie, jak i wtedy, gdy włosy wypadają z powodów genetyczno-hormonalnych. Dzięki niej mikrokrążenie skóry głowy jest pobudzone, a mieszki włosowe dotlenione. Przekonasz się, że jej systematyczne stosowanie przywróci włosom objętość, piękny wygląd i blask.

Zmiana szkodliwych nawyków i stylu życia

O włosy warto dbać również od środka. Jeśli bowiem twój organizm będzie w dobrym stanie, szybko zauważysz poprawę kondycji włosów i skóry głowy. Istotne jest więc zmniejszenie narażenia włosów na działanie czynników je uszkadzających. Są nimi wysoka temperatura (suszarka, lokówka, prostownica), częste zabiegi mechaniczne i chemiczne. Codzienna troska o włosy to również stosowanie odpowiedniej diety lub dodatkowej suplementacji preparatami wzmacniającymi włosy. Pamiętaj, że terapia wymaga również cierpliwości – pierwsze efekty kuracji powinny pojawić się po około 1-1,5 miesiącu.

W przypadku braku poprawy wskazana jest konsultacja medyczna w celu ustalenia przyczyny wypadania włosów - np. o podłożu chorobowym.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

1. Mam słabe włosy po jednym z rodziców. Czy stosowanie preparatów wzmacniających ma w ogóle sens?

Tak, jak najbardziej. Geny powodują, że możesz mieć tendencję do zwiększonego wypadania włosów, jednak oprócz tego spore znaczenie mają takie czynniki, jak stan zdrowia, dieta, palenie papierosów, stosowanie zabiegów chemicznych na włosy - jeśli to tylko możliwe, zredukuj te czynniki do minimum! Oprócz tego sięgaj po wysokiej jakości szampon i odżywkę, które zadziałają wzmacniająco na cebulki włosów.

2. Czy zwiększone wypadanie włosów może mieć związek z chorobą tarczycy?

Tak, w przebiegu chorób tarczycy włosy często robią się słabsze, bardziej suche i łamliwe. W takim przypadku niezwykle ważna jest codzienna troska o ich kondycje, jednak kluczową rolę odgrywa leczenie pod okiem endokrynologa.

3. Czy szampon może ograniczyć wypadanie włosów?

Tak, jeśli jest to szampon specjalistyczny.

4. Jakich składników szukać w preparatach, które mają ograniczyć wypadanie włosów?

Istnieje wiele składników, przebadanych pod kątem wzmocnienia włosów. Należą do nich między innymi kofeina, biotyna i witamina PP.

5. Czy wypadanie włosów wymaga konsultacji z lekarzem?

Jeśli uważasz, że wypadanie włosów może być w twoim przypadku przejściowe, bo na przykład niedawno urodziłaś dziecko, odstawiłaś tabletki antykoncepcyjne albo miałaś dużo stresu, wówczas powinny wystarczyć specjalistyczne preparaty i oczywiście dbanie o siebie. Jeśli jednak trudno ci stwierdzić, jaki może być powód wypadania włosów, problem się utrzymuje przez dłuższy czas, a oprócz tego masz inne nietypowe objawy, wówczas konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

6. Czy jeśli moje włosy wypadają bardziej, niż zwykle, muszę je obciąć?

Jeśli od dawna nie skracałaś włosów, na pewno warto zrobić to dla odświeżenia fryzury. Ponadto krótsze włosy łatwiej się rozczesuje oraz są lżejsze. Ponadto, jeśli w celu ułożenia fryzury aplikujesz na włosy dużo pianki i lakieru albo ciasno i wysoko upinasz włosy, wtedy także mogą mieć one większą tendencję do wypadania. Nie musisz więc decydować się na rewolucję i obcinać włosów na krótko, natomiast ich skrócenie powinno ułatwić codzienną troskę ich kondycję.

Bibliografia:

1. Hall-Flavin D. K. Can stress cause hair loss? https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/expert-answers/stress-and-hair-loss/faq-20057820 Data dostępu: 28.08.2020.

2. Styczeń P. Włosom na ratunek. Art of Beauty, 2015(2): 32-39.

3. Hair loss: who gets and causes. https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/treatment/causes/18-causes Data dostępu: 28.08.2020.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.