Problem wypadania włosów i jego objawy

Problem wypadania włosów i jego objawy

Problem wypadania włosów jest częstym zmartwieniem pacjentów zgłaszających się do dermatologa. Może pojawiać się w różnym wieku, mieć różne przyczyny, różną intensywność, a wreszcie różną reakcję na stosowane leczenie. Na skórze głowy znajduje się ok. 100-150 tysięcy włosów, z czego codziennie w naturalnym cyklu wymiany włosów wypada nawet do 100. Jeśli jednak ostatnio zauważasz bardziej intensywne wypadanie, najlepiej jak najszybciej podejmij kroki, aby temu zaradzić.

 

Nadmierne wypadanie włosów - przyczyny

Nadmierna utrata włosów może mieć wiele przyczyn, a czasami w grę wchodzi więcej niż jeden powód. Już zwykłe osłabienie organizmu, spowodowane przemęczeniem w pracy, kłopotami w życiu osobistym, przeziębieniem albo cięższą chorobą, może negatywnie odbić się na stanie włosów, które szybko reagują na zmiany zachodzące w organizmie. Jeśli natomiast zauważysz, że ostatnio Twoja fryzura nieco się przerzedziła, to znak, że warto lepiej zatroszczyć się o swoje zdrowie, dietę i samopoczucie psychiczne.

Typowe przyczyny nadmiernego wypadania włosów to wpływ hormonów o działaniu androgennym, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn (wypadanie o podłożu androgenowym) oraz wpływ niekorzystnych czynników (wypadanie telogenowe). np. polekowe, po przebytych infekcjach, gorączce, stresie, w przebiegu innych chorób np. niedoczynności tarczycy, niedokrwistości, stosowania restrykcyjnych diet eliminacyjnych, po znieczuleniu ogólnym. Warto jednak zaznaczyć, że lista potencjalnych przyczyn jest o wiele dłuższa, od powodów zupełnie prozaicznych po ciężkie choroby i łysienie.

Podsumowując, zazwyczaj zwiększone wypadanie włosów jest związane z:

  • uwarunkowaniami genetycznymi,
  • zmianami w gospodarce hormonalnej,
  • niewłaściwą dietą,
  • stresem, przemęczeniem,
  • infekcjami,
  • stosowanymi lekami,
  • nadużywaniem preparatów do stylizacji włosów, które je obciążają,
  • nieodpowiednią pielęgnacją włosów

 

Uważa się, że żaden inny twór dodatkowy nie jest tak wrażliwym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. Mowa tutaj nie tylko o wyglądzie włosa ale także o jego składzie pierwiastkowym.”(1)

Przesilenie sezonowe a wypadanie włosów

Sezonowe wypadanie włosów, nasilające się wiosną i jesienią dotyczy nawet co drugiej osoby. Na szczęście jednak trwa ono zaledwie kilka tygodni i po ustąpieniu przesilenia wszystko powinno wrócić do normy. Niemniej, również wtedy dobrze jest poświęcić włosom więcej uwagi i zafundować im kurację wzmacniającą. Jeżeli sezonowe wypadanie włosów zdarzało Ci się już wcześniej, dobrze jest nawet rozpocząć działania zapobiegawcze jeszcze zanim zauważysz pierwsze objawy. Wówczas ich kondycja nie ucierpi aż tak bardzo.

Jakie nawyki sprzyjają wypadaniu włosów?

Czasami wypadanie włosów ma związek z niewłaściwym dbaniem o nie. Wysoko upięte i ciasne fryzury, ciągnięcie kosmyków (na przykład w stresujących sytuacjach), używanie wałków, papilotów lub prostownicy, wszystko to sprzyja przerzedzaniu się włosów. Tym bardziej, jeśli nie dbasz o ich regenerację. Warto pamiętać, że włókna znajdowane na poduszce lub ubraniach nie zawsze stanowią całe włosy, które wypadły razem z cebulkami, ale mogą być włosami odłamanymi. Na przykład jeżeli stale związujesz włosy ciasną gumką, wówczas będą w tym miejscu bardziej łamliwe i zniszczone. Najmniej obciążające dla włosów jest pozostawianie ich rozpuszczonych, ewentualnie dosyć luźne ich związywanie lub spinanie.

Problem wypadania włosów a objawy towarzyszące

Objawem wypadania włosów jest przede wszystkim znajdowanie ich „wszędzie” w swoim otoczeniu. Zauważasz, że podczas czesania zostaje więcej na grzebieniu lub szczotce, włosy pozostają też na ubraniach, poduszkach, oparciach foteli. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, wówczas niestety pojawiają się takie problemy, jak:

  • widocznie zwiększona utrata włosów
  • postępująca miniaturyzacja mieszków na skutek ich słabego odżywienia – włosy stają się cieńsze i słabsze
  • głównie u kobiet rozlane przerzedzenie włosówna głowie, poszerzony tzw. choinkowaty przedziałek
  • głównie u mężczyzn widoczne tzw. zakola, tonsura
  • spowolniony wzrost wł

 

Czasami wypadaniu włosów towarzyszy również stan zapalny skóry głowy, łojotok i łupież.

Włosom na ratunek - jak wybrać odpowiedni szampon?

Suplementy witaminowe, odżywki, wcierki, masaż skóry głowy w celu poprawy ukrwienia - zapewne wielokrotnie zdarzyło Ci się słyszeć o tych sposobach przeciwdziałających wypadaniu włosów. Oczywiście, że wszystkie warto wypróbować, jednak profesjonalną dermopielęgnację zacznij od wyboru odpowiedniego szamponu, gdyż to podstawowy produkt, którego używamy na co dzień.

Gdy chcesz zahamować wypadanie i pobudzić wzrost nowych włosów

Wówczas odpowiednim wyborem jest szampon Pharmaceris H-STIMUPURIN, który skutecznie zwiększa gęstość i grubość włosów. Formuła szamponu opiera się na połączeniu Naturalnego Czynnika Wzrostu FGF oraz kofeiny. Ten wyjątkowy duet hamuje wypadanie włosów oraz stymuluje ich odrastanie, aby mogły odzyskać dawną gęstość. Jest odpowiedni nawet dla osób, u których nadmierna utrata włosów jest związana z genetyczną skłonnością do łysienia. Preparat zawiera również składniki poprawiające ogólną kondycję włosów: witaminę PP, D-Pantenol oraz biotynę.

Gdy wypadanie włosów idzie w parze z łupieżem

Wypadanie włosów i łupież do przypadłości, które często się z sobą łączą. Warto wówczas sięgnąć po specjalistyczny preparat, który pomoże walczyć z dwoma problemami – taki jak szampon Pharmaceris H-STIMUCLARIS, który zarówno stymuluje wzrost włosów, jak i działa przeciwłupieżowo. Pomaga usunąć zarówno suche, jak i tłuste łuski łupieżu, zmniejszając przy okazji tendencję skóry głowy do przetłuszczania się i swędzenia. Kompleks kofeiny i Naturalnego Czynnika Wzrostu intensywnie przeciwdziała przerzedzaniu się włosów, a dodatkowe składniki kondycjonujące sprawiają, że stają się gładkie, miękkie i mniej łamliwe.

Działanie każdego z tych szamponów warto wzmocnić dobrą odżywką. Świetną opinią jako pomoc w przypadku wypadania włosów cieszą się te do wcierania, na przykład Preparat do intensywnej kuracji stymulującej wzrost włosów H-STIMUFORTEN. Opatentowana formuła, składająca się ze starannie dobranych składników działa  na poziomie cebulek włosowych, poprawiając krążenie i dotlenienie komórek. Preparat wzmacnia i pogrubia włosy, wygładza ich strukturę i zwiększa objętość.

Gdy chcesz dogłębnie oczyścić skórę głowy - dodatkowe wsparcie w postaci peelingu

Zanieczyszczenia oraz nadmiar zrogowaciałego naskórka tworzą na skórze głowy tak zwaną warstwę krystalizacyjną, która zaburza fizjologiczną równowagę oraz blokuje ujścia mieszków włosowych. Dlatego jeżeli decydujesz się na kurację przeciwko wypadaniu włosów, warto zacząć od usunięcia tej warstwy, co wzmocni efekty i skuteczność. W tym celu warto sięgnąć po Oczyszczający peeling trychologiczny H-STIMUPEEL. Dzięki niemu złuszczysz zrogowaciały naskórek oraz pozbędziesz się nadmiaru sebum i pozostałości kosmetyków, na przykład lakieru czy pianki do włosów, które czasami trudno usunąć.

Kiedy już zdecydujesz, jaki szampon oraz preparaty wspomagające wybrać, oczywiście możesz wesprzeć jego działanie dobrą odżywką, najlepiej wchodzącą w skład tej samej serii, aby preparaty się uzupełniały. Nie zapomnij również o zdrowej diecie i unikaniu stresu, a jeżeli pomimo podjęcia kroków w kierunku zahamowania wypadania objaw się utrzymuje, koniecznie skonsultuj go z lekarzem.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania:

  1. Kiedy wypadanie włosów mieści się w normach?

Przyjęło się, że utrata 50-100 włosów dziennie mieści się w granicach normy. Oczywiście im mniej włosów wypada, tym lepiej. Osoby o długich włosach zwykle szybciej zauważają zmiany w tym zakresie.

  1. Czy utrata 200 włosów dziennie jest czymś normalnym?

Mniej więcej co 2-3 miesiące włosy znajdujące się w fazie spoczynku wypadają, aby na ich miejscu mogły wyrosnąć nowe. Dlatego to możliwe, że odnotujesz ich utratę w większej ilości. Niemniej, jeżeli intensywne wypadanie włosów utrzyma się przez dłuższy czas, na przykład kilka tygodni, koniecznie skonsultuj je z lekarzem.

  1. Czy wypadanie włosów może świadczyć o poważnych zaburzeniach zdrowotnych?

Tak, wypadanie włosów jest objawem towarzyszącym na przykład chorobom tarczycy lub anemii. Jeśli włosy wypadają nie tylko z głowy, ale również z innych części ciała, w tym brwi i rzęs, wówczas prawdopodobnie w grę wchodzi łysienie.

  1. Co mogę zrobić, aby moje włosy rosły szybciej?

Jest na to wiele sposobów. Na pewno warto zacząć od zdrowego odżywiania się. Restrykcyjne diety bardzo negatywnie odbijają się na kondycji włosów. Ponadto warto stosować szampon i odżywkę z kofeiną, która stymuluje porost włosów. Pomocny jest także masaż skóry głowy, pod warunkiem, że włosy się nie przetłuszczają, gdyż w ten sposób problem może się nasilić.

  1. Które witaminy są najlepsze dla włosów?

Przede wszystkim witaminy z grupy B, zwłaszcza biotyna, która bardzo je wzmacnia. Oprócz tego warto pamiętać o spożywaniu produktów bogatych w żelazo i cynk, gdyż te związki mineralne również bardzo korzystnie wpływają na stan włosów.

Bibliografia:

  1. Haczyk M. Nadmierne wypadanie włosów, cz. 1 - przyczyny. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/nadmierne-wypadanie-wlosow-cz-1-przyczyny,12979 Data dostępu: 20.09.2020.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.