Szampon bez SOLI, SLES, SLS


Mycie i oczyszczanie skóry głowy i włosów jest niezwykle istotną czynnością, która ma za zadanie usunięcie zanieczyszczeń, brudu, kurzu, resztek kosmetyków, wydzieliny gruczołów łojowych, a tym samym poprawę kondycji włosów i skóry głowy. Oczyszczanie jest rutynową, ale konieczną czynnością, niezbędną do zachowania zdrowia i urody skóry głowy oraz włosów.

Do oczyszczania skóry głowy używamy szamponów, w ich skład najczęściej wchodzą detergenty, czyli związki powierzchniowo czynne odpowiedzialne za tworzenie piany i usuwanie brudu, substancje zagęszczające, konserwujące, antystatyczne, zapachowe, dodatkowo niekiedy wyciągi roślinne, substancje nawilżające, natłuszczające, zmiękczające, kondycjonujące, proteinowe, a także  przeciwłupieżowe. Detergenty, o których mowa w głównej mierze mają za zadanie usunięcie wydzieliny gruczołów łojowych, jednak ważne by nie robiły tego w intensywny, a nawet agresywny sposób, ponieważ unormowana wydzielina gruczołów łojowych jest niezbędnym elementem ochronnym przed drobnoustrojami i alergenami, ale też nadaje włosom połysk i miękkość.

Najpopularniejszymi detergentami są tzw. surfaktanty anionowe, które bardzo dobrze się pienią, intensywnie usuwają tłuszcz, dobrze się spłukują, ale niestety mogą wykazywać potencjał drażniący skórę, w następstwie powodować świąd, pieczenie oraz zaczerwienienie. W efekcie często doprowadzają do stanu zapalnego i uszkodzenia łodyg włosów, a także nasilenia wypadania włosów. Do anionowych związków powierzchniowo czynnych zaliczamy m.in.: Sodium lauryl sulfate (SLS), Sodium coco sulfate (SCS), Sodium laureth sulfate (SLES), Ammonium lauryl sulfate (ALS), Ammonium laureth sulfate (ALES). W przypadku skóry nadwrażliwej, delikatnej, z towarzyszącym świądem, skłonnej do przesuszania, zaczerwienienia, zwłaszcza w przypadkach konieczności częstego, niekiedy codziennego mycia skóry głowy warto wybrać szampon bez tych składników.

Niekiedy w szamponach zastosowane są także surfaktanty amfoteryczne – betainy czy pochodne imidazolinowe, które są delikatne, wskazane dla skóry nadreaktywnej, jednak słabiej się pienią, ale też wykazują łagodne działanie usuwające łój, a tym samym zmniejszają przetłuszczanie się włosów (Cocamidopropyl betainę, Coco betainę, Cocoamphoacetate, Cocoamphodipropionate, Disodium cocoamphodiacetate, Disodium cocoamphodipropionate, Lauroamphoacetate, Sodium cocoyl isethionate ).

Najbezpieczniejszymi detergentami są niejonowe związki powierzchniowo czynne (Coco glucoside, Decyl glucoside, Lauryl glucoside), które nie wykazują potencjału drażniącego, oddziałującego na śluzówki oka i skórę. Związki te potrafią niwelować działanie drażniące innych związków powierzchniowo czynnych znajdujących się w szamponie. Są niestety stosunkowo drogie, co przekłada się na cenę szamponu oraz nie wykazują wysokich właściwości pieniących, a zatem mogą kojarzyć się, że niewystarczająco myją włosy i skórę głowy, jednak stanowi to mit.

Niektóre szampony zawierają dodatkowo środki antystatyczne, którymi są zwykle różne sole organiczne i nieorganiczne. Środki antystatyczne zapobiegają elektryzowaniu się włosów, w trakcie ich wycierania i suszenia. W celu zagęszczenia szamponów stosowane są zwykle sole jak np. chlorek sodu, zwiększające ich lepkość, a także chlorek amonowy, który może być połączony z sulfonianami lub siarczanami.

Praktycznie wszystkie szampony dostępne na rynku w swoim składzie zawierają konserwanty, gdyż bez nich nie nadawałyby się do użycia dłużej niż kilka dni.

Należy pamiętać, aby chcąc prawidłowo oczyszczać skórę głowy i włosy, należy zaopatrzyć się w dobry, delikatny szampon, który skutecznie oczyszcza skórę głowy i jednocześnie nie narusza jej naturalnej bariery lipidowej. W przypadku wrażliwej, delikatnej skóry głowy, która wymaga częstego mycia, idealny szampon nie powinien zawierać  soli zagęszczających i środków zapachowych oraz wskazane, aby zawierał jak najdelikatniejsze związki powierzchniowo czynne. Najlepiej, aby był przezroczysty i niezbyt gęsty. W nowoczesnych, bezpiecznych szamponach, szczególnie niewskazane dla osób ze skórą wrażliwą, alergiczną, często myjących głowę są SLS i SLES, sole i konserwanty. Wykluczenie tych składników może zapewnić pełne bezpieczeństwo i wysoką tolerancję kosmetyku.

Tego typu preparatów można szukać w aptekach. Cennym składnikiem takich dermokosmetyków jest D-pantenol, który nie powoduje podrażnień i uczuleń, jest trwały w zakresie pH 4,5 – 7,5. Ponadto tworzy na powierzchni włosa gładką, przenikalną błonę chroniącą go przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi, zatrzymuje wodę, zapobiegając nadmiernemu przesuszeniu i łamliwości. Ważnym składnikiem są także polimery kationowe, które uszczelniają pęknięcia w warstwie korowej włosa zapobiegając ich łamliwości, elektryzowaniu i rozdwajaniu końcówek. Betaina umożliwia delikatne pienienie się szamponu przy jednoczesnym działaniu silnie nawilżającym i ochronnym na błony komórkowe.

Podsumowując rozwiązaniem dla osób z wrażliwą skórą głowy, skłonnej do podrażnień, przesuszenia, świądu i pieczenia oraz włosów cienkich i delikatnych mogą być tak zwane szampony oparte na formułach micelarnych, bez SLS, SLES, które skutecznie oczyszczają włosy i skórę głowy, zapewniając jej niezbędny poziom nawilżenia. Tego typu preparaty powinny nawilżać, łagodzić powstałe podrażnienia, a także zmniejszać tendencje do powstawania swędzenia, łuszczenia i pieczenia skóry głowy. Takie szampony powinny wykazywać wysoki stopień tolerancji oraz charakteryzować się pH biozgodnym ze skórą.

Porady Dla Ciebie

Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej

Facebook messenger