Zaawansowana ochrona przeciw promieniom UV

Zaawansowana ochrona przeciw promieniom UV

Uwielbiasz przebywać na słońcu, ale obawiasz się o zdrowie i kondycję swojej skóry? To zrozumiałe - promienie UV działają dobroczynnie na organizm, jednak w nadmiarze mogą zaszkodzić, powodując poparzenia, przebarwienia, a w dłuższej perspektywie czasu - szybsze starzenie się skóry. Dlatego podpowiadamy, jak bezpiecznie korzystać z pięknej, wiosenno-letniej pogody oraz w jakie preparaty warto zaopatrzyć się już od pierwszych słonecznych dni.

Dlaczego ze słońca należy korzystać z umiarem?

O pozytywnym wpływie słońca na zdrowie i samopoczucie można mówić wiele. Latem zwykle poprawia się koloryt skóry, nabiera blasku. Eksponowanie ciała na słońce ma również znaczenie w kontekście syntezy witaminy D, która wpływa korzystnie na stan kości. Zdecydowanie warto korzystać ze słonecznej aury, żeby nabrać witalności i nacieszyć się naturą w pełnym rozkwicie.

Działanie promieni słonecznych na skórę jest jednak bardzo intensywne i łatwo z nimi przesadzić. Eksponowana na słońce przez długi czas, staje się mocno zaczerwieniona, podrażniona, często pojawia się silne pieczenie, ból i swędzenie. Po kilku dniach opalania zaczyna intensywnie się łuszczyć. Słabość do opalania się na heban ma również swoje skutki długoterminowe w postaci zmarszczek, przebarwień, utraty jędrności i niejednorodnego kolorytu, a także zwiększenia ryzyka występowania chorób skóry.

Podstawowe zasady ochrony przeciwsłonecznej

Barierę przed zgubnymi promieniami stanowi oczywiście odzież, dlatego latem warto ubierać się nie tylko modnie, ale także rozsądnie. Wyjątkowym materiałem, który sprawdza się idealnie podczas upalnych dni, jest len. Nie tylko chroni przed słońcem i pozwala skórze oddychać, ale także ma właściwości chłodzące. Warto więc sprawić sobie na lato lniany komplet . Wysokie temperatury zawsze wymagają także nakrycia głowy, gdyż jej przegrzanie grozi udarem. Jeśli wybierzesz kapelusz z szerokim rondem, w ten sprytny sposób schowasz również twarz, aby nie narażać się na przedwczesne zmarszczki. Polecane są również okrycia głowy z materiałów z filtrami UV. Dopełnieniem outfitu powinny być także okulary przeciwsłoneczne z filtrami, dzięki którym zmniejszysz ryzyko podrażnień oczu. W dni intensywnie słoneczne, kiedy planujemy spędzić na zewnątrz wiele godzin, warto postawić na odzież chroniącą przed promieniami UV.

Istotną kwestią jest także zakres godzinowy, odnoszący się do pory dnia, w której lepiej schować się przed słońcem. W niektórych źródłach znajdziesz widełki czasowe, rekomendujące unikanie go w godzinach 10-16, czasami 11-15. Wiele jednak zależy od Twojej indywidualnej tolerancji słońca oraz fototypu skóry. Jeśli mimo wszystko w tych godzinach nie masz ochoty kryć się w cieniu, pamiętaj o wszystkich możliwych sposobach zabezpieczenia skóry i organizmu. Nie tylko poparzenia stanowią zagrożenie, ale również utrata wody, dlatego systematyczne nawadnianie się to kwestia dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa.

Kremy z filtrem - na co dzień i na czas podróży

Skutecznym sposobem ochrony przeciwsłonecznej skóry są kosmetyki z filtrem. Wskaźnik ochrony jest zwykle oznaczony symbolem SPF (z ang. Sun Protection Factor) i odnosi się do promieniowania UVB, które przenika do podstawnej warstwy naskórka, pobudza syntezę melaniny (opala) oraz produkcję witaminy D. Może także wywołać poparzenia oraz w skrajnych przypadkach raka skóry.1 Obecnie wiele kosmetyków zapewnia również ochronę przeciw prominiowaniu UVA, gdyż ono także oddziałuje na skórę, przyczyniając się do jej opalania oraz w dłuższej perspektywie czasu - powstawania zmarszczek.2 

W sklepach znajdziesz preparaty o różnym stopniu ochrony:

  • niskiej - SPF 6,10,
  • średniej - SPF 15,20,25,
  • wysokiej - SPF 30,50+. 1

Wskaźnik SPF służy po to, aby określić po jakim czasie ekspozycji na promienie słoneczne na Twojej skórze pojawi się rumień. Na przykład - jeśli masz fototyp II i według zaleceń możesz bezpiecznie przebywać na słońcu przez około 10 minut, a sięgniesz po filtr SPF 20, możesz przedłużyć ten czas 20 razy, czyli do ponad 3 godzin. Im jaśniejsza jest Twoja cera (czyli niższy fototyp), a także im dłuższy czas zamierzasz spędzić na słońcu, tym wyższej ochrony potrzebujesz. Jednocześnie pamiętaj, że latem, przez zwiększone pocenie się czy kąpiele, kremy przeciwsłoneczne mogą mieć słabszą skuteczność, dlatego aplikację należy powtarzać co 2-3 godziny oraz zawsze po wyjściu z wody.

W kremach i balsamach spotkasz się z filtrami fizycznymi i chemicznymi. Różnią się one sposobem działania - te pierwsze odbijają promieniowanie, te drugie je pochłaniają, dlatego wybór zależy od Twoich preferencji. Możesz również zdecydować się na filtry mieszane.

Pamiętaj, że z aplikacją kremu przeciwsłonecznego nie warto czekać do wyjścia na plażę czy balkon. Zwykle zaleca się zrobienie tego 20-30 minut wcześniej.

Kremy barierowe - kto i kiedy powinien po nie sięgać?

Kremy i balsamy barierowe to te, zapewniające ochronę na poziomie SPF 50+. Kiedy skórze potrzebna jest aż tak szczelna bariera przed słońcem? Na pewno, jeśli jest delikatna, wrażliwa i jasna, szybko reagująca na słońce zaczerwienieniem i podrażnieniem. Sięgnij po wysoki filtr także wtedy jeśli masz tendencję do przebarwień, gdyż ich rozjaśnianie często bywa problematyczne. Czasami stosowanie leków (np. retinoidów) lub przebycie zabiegów medycyny estetycznej mocno uwrażliwia skórę na słońce i również wymaga zaawansowanej ochrony. Jaki preparat Ci ją zapewni? Na przykład Pharmaceris SUN BODY PROTECT o wodoodpornej, bezzapachowej i przyjaznej dla środowiska wodnego formule. W preparacie zastosowano system fotostabilnych filtrów UVA i UVB o podwójnym mechanizmie działania anty-UV, polegającym na odbijaniu i pochłanianiu promieni słonecznych. Zapewnia ponad 98% ochronę anty-UV oraz minimalizuje ryzyko powstawania zmian barwnikowych i przebarwień. Dodatkowo, dzięki zawartości masła shea, witaminy E oraz alantoiny, wykazuje działanie nawilżające, regenerujące oraz kojące skórę. szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy, co sprawia, że jego stosowanie jest proste i komfortowe.

Jak działają formuły o ochronie szerokopasmowej?

Szczególną propozycją w naszej ofercie jest również krem o ochronie szerokopasmowej SPECTRUM-PROTECT SPF 50+, który oprócz tworzenia bariery przeciw promieniom UVA i UVB zabezpiecza skórę przed światłem niebieskim HEV (stanowi składową promieniowania słonecznego, a także jest emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych) i promieniowaniem podczerwonym IR. Ekspozycja na nie przyczynia się między innymi do zwiększonego generowania wolnych rodników tlenowych i przedwczesnego starzenia się skóry. Nasz krem jest więc nieocenioną pomocą dla cery wymagającej bardzo wysokiej ochrony. Zawarty w nim AntileuDNAprotect tworzy skuteczną barierę ochronną systemu immunologicznego skóry. Preparat ten zmniejsza do minimum powstawanie niepożądanych objawów, jak: podrażnienia, poparzenia, przebarwienia, wypryski posłoneczne, zmiany barwnikowe i odczyny alergiczne. Dodatkowo nawilża, odżywia, wspiera regenerację skóry i dba o jej kondycję w wymagającym, letnim okresie.

O ochronie przeciwsłonecznej trzeba pamiętać nie tylko podczas wakacyjnego urlopu. Jeśli na co dzień spędzasz dużo czasu na powietrzu, korzystanie ze środków ochrony pomoże Ci uniknąć przykrych niespodzianek i zapewni skórze młodzieńczy, zdrowy wygląd na długie lata.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania:

Czy kremy z filtrem zapewniają całkowitą ochronę przed promieniowaniem?

Nie, nawet, jeśli faktor jest wysoki. Dlatego warto unikać słońca w godzinach szczytu, a także wielogodzinnego wylegiwania się na plaży czy balkonie. Ponadto zawsze należy zabezpieczać głowę oraz okrywać odzieżą (np. dużym, cienkim szalem) te części ciała, które są najbardziej narażone na poparzenia: ramiona, plecy, kark, dekolt.

Jaki filtr stosować na twarz?

To zależy od pory roku oraz rodzaju Twojej skóry. Jeśli na przykład masz tendencję do podrażnień słonecznych lub przebarwień, wówczas jak najbardziej wskazany jest SPF 50+. Gdy natomiast masz cerę normalną, filtr SPF 50+ możesz stosować podczas bardzo silnego nasłonecznienia lub na plaży, natomiast na co dzień powinien wystarczyć SPF 15 lub 20.

Jaką ilość preparatu z filtrem należy aplikować na ciało?

Zwykle zaleca się ilość 2mg/cm2, , czyli na pokrycie skóry dorosłego człowieka powinno wystarczyć około 36 gramów emulsji lub balsamu, co daje 6 łyżeczek. Istotne jest ponawianie aplikacji co 2 godziny oraz po każdym wyjściu z wody.

Bibliografia:

  1. Stanisz B. Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. Farm Pol, 2009, 65(5): 363-368.
  2. Ask the Expert: Does a High SPF Protect My Skin Better? https://www.skincancer.org/blog/ask-the-expert-does-a-high-spf-protect-my-skin-better/ Data dostępu: 2.05.2023.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.